Cukrovka, jak ji neznáte – část druhá
Jak už jsem psala, slinivka má na starosti veškeré sliznice v našem těle. Každé narušení jakýchkoli sliznic se okamžitě odráží na stavu slinivky a na její funkci. Je to celkem pochopitelné, protože slinivka musí okamžitě pracovat na oné narušené sliznici a nemá čas na vlastní regeneraci. Navíc k tomu všemu nesmíme nikdy zapomínat na vzájemné spojení nebo propojení mezi slinivkou, žlučníkem a játry. Platí tedy přímá úměra, že pokud je vadná funkce slinivky, je vadná i funkce jater a žlučníku a také naopak, což je nakonec častější případ. A to nemluvím o velmi častém zapojení ledvin. Cukrovka, ale i jiné nemoci sliznic, mají svůj počátek v játrech. Řešení proto musí být komplexní. Tedy k dietě a hořčinám pro celkové posílení, které játrům svědčí, velmi doporučuji přidat reflexní masáže slinivky a pak mačkání zcela speciálního univerzálního bodu „C“. Plošky slinivky se mačkají dvě až tři minuty denně krátce při každém náznaku potíží. Výše uvedený čas je nutné rozdělit po dobu celého dne. Jelikož se v těchto případech jedná o zánět nebo podráždění slinivky, měli bychom plošky slinivky spíše hladit. Není na škodu přidat plošky jater, sleziny a ledvin. Velice výborný je bod „C“, který je univerzální a pomáhá ihned. Nachází se na levém nártu a můžeme ho použít na jakékoli záchvaty.
Navíc se doporučuje používat lékořici lysou, která obsahuje kromě jiného hotový hormon kůry nadledvin. Její užití je velmi široké. Může se používat jako sladké dřevo, místo žvýkací gumy, jako odvar anebo jako cukrovinky zvané „pendreky“. Účinek je pochopitelně mnohem širší, lékořice působí třeba na ledviny, žaludek, dnu, revmatismus apod.
Dobře se uplatňují byliny, které sice nepůsobí přímo na slinivku, ale působí na sliznice, které uklidňují záněty a jejich podráždění, a zpětnou vazbou působí i na slinivku samotnou. Např. kořen omanu pravého, který se užívá formou nálevu – jedna čajová lžička prášku na sklenici vody a nebo třikrát denně na špičku nože vždy před jídlem. Dále divizna velkokvětá (ale i sápovitá), topolovka růžová, proskurník lékařský, podběl léčivý a další, které působí svým léčivým slizem na sliznice, a tím vlastně i na slinivku. Zásobu podbělu a divizny mám vždy po ruce a čaj z těchto bylinek pijeme celá rodina tak nějak průběžně. V těhotenství jsem měla těhotenskou cukrovku, a i když jsem se jí po porodu zbavila, rozhodně to nepodceňuji. Má to hned několik pozitiv. Jsou léčivé v čaji, jsem v přírodě, tedy na čerstvém vzduchu a hlavně si při jejich sběru vždy vyčistím hlavu. Pamatujte si, že naše tělo je jeden propojený systém a slinivka je jeho součástí. Proto pokud ji chceme dostat zase pod kontrolu, musíme ji taky jako celek řešit.
Přeji Vám všem hezký víkend.