Close

Jste po porodu a máte doma stále plačící dítě ?

Při své praxi se občas setkám s dětmi, které mají posunutý první krční obratel. Když se zeptám maminky, jestli jí její dítě hodně plakalo při jakémkoli pohybu anebo při krmení, překvapeně odpoví, že ano.

Dítě může plakat z několika důvodů. Můžou ho trápit prdíky, může mít pod košilkou vlas, který se tam dostal při přebalování a teď ho to kouše, jindy je to cedulka na bodýčku, která škrábe a jindy chce dudel anebo je to prostě jen plačtivé dítě a nám nezbývá nic jiného, než se obrnit trpělivostí a doufat, že to brzy přejde. Může to mít ale i zcela jinou příčinu. A to je právě posun prvního krčního obratle, který vznikl při průchodu porodními cestami.

Posunutý obratel tlačí do měkkých tkání v oblasti lebky a je velmi citlivý například při sání. Dítě musí vyvinout určitou sílu, aby dokázalo mateřské mléko nasát. A to je právě ten problém. Dítě, které má posunutý obratel, jakýkoli pokus o to se najíst velmi bolí, a tak pláče. Pláče bolestí a pláče hlady. Dítě hůř prospívá. Že není všechno v pořádku zjistíte i podle toho, že dítě na jednu stranu otáčí hlavičku víc a na druhou méně. Stále častěji se setkávám s maminkami po porodu, kterým jejich dítě stále pláče. Přijdou na kontrolu, aby vyloučily případný problém s obratlem. Většinou jsou to prdíky, ale občas se stane, že obratel musíme vrátit na správné místo.

Zrovna nedávno jsem řešila případ asi devítileté holčičky, kterou bolívala hlava, občas viděla jen černobíle a měla rozostřené vidění. Někteří rodiče začnou vidět katastrofické scénáře, jako je nádor na mozku apod. Dříve, než své dítě protáhnete rentgenem, magnetickou rezonancí a kdoví čím ještě, tak se zhluboka nadechněte a běžte do kuchyně. Otevřete lednici a dejte si panáka. Tím neříkám, že se máte skoulovat. Pak sedněte k počítači a zadejte si „dornova metoda plus“. Vlevo otevřete okénko „doporučení terapeuti“ a najděte si někoho ve Vašem okolí, na koho se můžete obrátit.  U výše zmíněné dívenky stačilo srovnat pánev a vrátit obratle, mezi nimi i první krční, a bylo po problému.

Hledejte skutečnou příčinu zoufalého pláče. Nespoléhejte se na to, že je jen bolí bříško. Ono se toho někdy může sejít víc a je potřeba hledat skutečnou příčinu pláče a začít můžete tím, že budete praktikovat vylučovací metodu. Tak hodně štěstí a hlavně trpělivosti!

předchozím článku se dozvíte, jak jsme bojovali se skoliózou u dospívající dívenky i to, že operace neznamená vždy to jediné a správné řešení.

Přeji krásný den.