Close

Léky ovlivňují i naše sluchové ústrojí – 1. část

Pískání v uších mohou způsobit i některé běžně dostupné léky. Nemusí to být vždycky jen hluk, hlasitá rána nebo stres, co vyvolá pískání nebo hučení v uších nebo, v nejhorším případě, dokonce ztrátu sluchu. Mohou to být i (někdy jinak docela neškodné) léky…

Naše uši reagují zvláště citlivě na nedostatečné prokrvení. Jemné buňky v ušním šneku při nedostatečném zásobení krví odumírají.

Čtěte informace na příbalových letácích!

Lidé, které otravuje číst sáhodlouhé povídání na příbalových letácích u léků riskují, že nebudou mít dostatek informací o možných negativních účincích, mezi které mohou patřit potíže se sluchem. Odborníci před tímto přístupem varují: „Hodně preparátů může mít neblahý vliv na vnitřní ucho. Tato eventualita se uvádí jako vedlejší účinek a pacienti o ní musí být informováni.“

Lékaři dost často nezjistí pravou příčinu

Když v průběhu medikamentózní léčby nastanou akutní problémy se sluchem, pacienti jsou samozřejmě zneklidněni a požadují od lékaře vysvětlení. Jenže lékaři v řadě případů nevědí, že tyto problémy mohou vzniknout jako důsledek užívání určitých léků.

Léky proti bolesti dráždí vnitřní ucho

Kyselina acetylsalicylová obsažená v mnoha analgetikách (lécích zmírňujících bolest) může ve větší dávce působit poněkud problematicky.  Může způsobit, že látková výměna v jemných ušních buňkách je narušená. Už množství 1200 mg kyseliny acetylsalicylové, které člověk, jehož silně bolí hlava, může lehce s lékem přijmout, může vyvolat nervy drásající a vytrvalý pískavý tón v uchu. Naštěstí tyto potíže většinou rychle odezní.