Close

Míšní infarkt

Něco,co si neumíme představit a ani nás nenapadne, že něco takového vůbec existuje. Taky jsem o tom nikdy neslyšela a to až do té doby, než mi zavolala jistá paní. Říkala, že její sestra má ve svých 34 letech míšní infarkt a ptala se, jestli bych jí dokázala poradit, co se s tím dá dělat. Doma má čtyřletého chlapečka, kterého vychovává sama a je od pasu dolů ochrnutá.

Mám hodně kontaktů a i možností jak sehnat nějaké informace, a tak jsem se do toho pustila. Oslovila jsem lékaře – svého dobrého známého a taky jsem požádala o pomoc paní, která je národností Ruska, ale žije a pracuje zde. Poslala dotaz do Novosibirska a čekaly jsme na odpověď. Za týden opravdu přišla. Prakticky se s našimi lékaři shodli až na jednu dost podstatnou část. Shoda panovala v tom, že se u žen jedná o kombinaci kouření, používání antikoncepce a žilního onemocnění trombofilie. Naši lékaři konstatovali, že už zůstane na vozíku. Lékaři v Novosibirsku doporučili přivést k míše cévu, která by měla poškozenou část zregenerovat a mladá žena by měla být schopná po určitých rehabilitacích opět chodit.  Poslala jsem tuto informaci oné ženě a byla jsem zvědavá, co bude dál. Netrvalo to dlouho a paní se ozvala. Našli místo, kde měli  s míchou velké zkušenosti a dokonce se jim podařilo sehnat i muže, který pacienty z České republiky doprovázel tam a pak i zpět. Cena operace se měla pohybovat kolem 150 000 Kč a měla probíhat někde v Rusku.

Pamatuji si, jak jsem se kdysi dávno  (to jsem ještě byla svobodná a bezdětná), dívala na televizi a proběhla tam zpráva, že naši Sovětští bratři (tenkrát ještě Svaz sovětských socialistických republik) dokáží pracovat s tělem tak, jak nikdo jiný. Dodnes mám před očima obě fotky, na kterých byly dvě ženy, jedna měla nedorostenou nohu a druhá zase ruku. Prostě se jedna končetina přestala v určitém věku vyvíjet. Na druhém snímku vedle byly všechny končetiny stejné. Také si pamatuji, jak ke mně jednou přišla paní s bolestmi zad, která se jen tak mimochodem svěřila, že má vnuka, který má pomalu dva metry a chybí mu ruka. Při porodu došlo ke komplikaci a doktory stálo hodně úsilí mu tu ručičku zachránit. Nicméně nikdy nerostla. Řekla, že někde v Rusku dokáží končetiny stimulovat tak, že dorostou. Vím, že někde v Rusku to umí, bohužel dřív, než jsem si stihla vzít kontakt, tak mi odešel mobil a já jsem se s paní, co měla informace, už neměla jak spojit. Neměla jsem ho zálohovaný.

V současné době se snažím přes moji známou z Ruska a přes své kolegy opět sehnat nějaké informace. Bohužel Rusko se rozdělilo na několik států a oni sami neví, co kdo vlastně umí a kde. Pokud by tento článek četl někdo, kdo má nějaké informace, dejte mi, prosím, zprávu. Měla jsem ve své praxi holčičku, které v šestém měsíci těhotenství přestala růst nožička a začala znovu růst po porodu. Nicméně rozdíl byl tři cm. Zrovna tak chlapeček, který se narodil bez předloktí. Je tolik možností, jen se k nim dostat.

Přeji hezký den 🙂