Close

Narodilo se Vám dítě s těžkou vadou kyčelních kloubů? Hrozí mu operace? Povíme si, co s tím.

Jak už jsem psala dříve, narodila se mi dcera s velmi těžkou vadou kyčelních kloubů. Na vině byl silný nedostatek zinku v těhotenství, který je pro správný vývoj svalů a kostí naprosto nezbytný. Už v porodnici jsem věděla, že je něco hodně špatně. Ale že to bude až tak zlé, mě ani ve snu nenapadlo. Pořád jsem tak nějak doufala, že je to celé velký omyl. Nebyl!

Z mého omylu mě vyvedl ortoped, když byly Monice čtyři měsíce. Musí ve dvou letech na operaci. A co široké balení anebo řemínky? ptala jsem se. Řemínky jsou zbytečné a pokud chcete, tak to široké balení jí klidně dávejte. Až později mi došlo, že to řekl jen proto, abych se necítila tak bezmocná. Ještě dnes mám v paměti, jak jsem s ní šla z poradny a po tváři se mi koulely krokodýlí slzy. Nechtěla jsem svou maličkou nechat řezat. Byla jsem zoufalá. Já sama jsem se narodila s těžkou vadou kyčlí a moje maminka si mě bránila od mých dvou do deseti let. Měla jsem řemínky, strojek, kožené kalhoty a nakonec mě v červnu, když mi byly dva roky, dali do sádrového lůžka. Nic nepomohlo.

Teprve před několika lety mi jeden ortoped řekl, že kdyby mě dali do sádry v mém půl roce, tak jsem dnes mohla mít kyčelní klouby v pořádku. Tak jako moje maminka to se mnou nevzdala, tak jsem si svoje dítě bránila i já. Hledala jsem způsob, jak z toho průšvihu ven. Záchrana přišla v podobě přednášky pana Janči, lékaře přírodních věd. Poradil mi kořen puškvorce jako obklad na kyčelní klouby. Řekl, že se to velmi rychle spraví. Poděkovala jsem mu, ale moje první myšlenka byla, že to zase až tak rychle nebude. Pan Janča už nežije, nicméně se mu dodnes omlouvám pokaždé, když si vzpomenu na to, jaké jsem měla pochybnosti.

Po dvou měsících každodenních nočních obkladů měla moje dcera kyčle v naprostém pořádku. Dnes už je z ní nádherná mladá žena, která je taky maminkou. Její dcera Eliška má nožičky v pořádku, přesto mám po celé ty roky pod ořechem ve studniční skruži nasazený kořen puškvorce. Puškvorci se daří na mokřinách, takže mu přidávám vodu. Jeho kořeny se táhnou pod povrchem, a tak je lehce k dispozici. Aby byl účinný, musí být tři roky starý. Množí se velmi snadno, stačí malý kousek kořene zasadit do hlíny a dopřát mu dostatek vody. Kořen puškvorce je účinný nejen pro novorozené děti, ale i pro ty starší. Dokud se kyčelní klouby vyvíjí, což je zhruba do 12 roku dítěte, jsou  schopné regenerace.  Jakmile je kloub hotový, už se nedá bohužel nic dělat.

Postup odvaru z puškvorce rotanovitého: Obklady s tímto odvarem velice urychlují vývin a vývoj nejen kyčelních kloubů, ale kloubů a kostí vůbec. Odvar se připravuje z 15 gramů rozdrobeného kořene puškvorce v jednom litru vody, vaří se 8 minut při mírném varu. Namočíte do odvaru třeba kapesník a přiložíte na kyčle. Obklad nechte na místě jednu hodinu a pak jej na hodinu zase sundejte. Do pěti týdnů by měly být kyčelní klouby (nebo jiné kosti) v pořádku. Já jsem vařila asi 3-4 malé kolečka v jeden a půl deci vody a obklady jsem nechávala po celou noc. Ve dne jsem to nedávala. Rozhodně je lepší napřed na několik minut udělat zkoušku, jestli to Vaše dítě dobře snáší. Pokud by došlo k zčervenání kůžičky, odvar nedoporučuji. Ale nezoufejte,  jsou i jiné možnosti, jak se o kyčle postarat. V brzké době si o tom povíme 😉

Přeji hezký den a mějte se krásně.