Close

Nepodceňujte pády u svých dětí !

Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost z praxe. Je to už sice hodně dlouho, nicméně některé případy mi zůstanou v mysli navždy. A toto je právě jeden z mnoha případů.

Jednou ke mně přišla maminka se zhruba šestiletým chlapcem a s dotazem, že chlapec už od dvou let chodí po špičkách a jestli je to tak v pořádku. Samozřejmě, že není. Při rozhovoru se maminka zmínila, že ve dvou letech jí vypadl z kočárku a zůstal viset na řemínkách hlavičkou dolů.  Za mých mladých let bylo zabezpečení dětí proti vypadnutí z kočárku poněkud jiné, než je dnes. Od té doby začal chlapec chodit po špičkách.

Byla to pro mě velmi zajímavá zkušenost, protože by mě ani ve snu nenapadlo, jak něco tak banálního může mít tak fatální následky. Při pádu z kočárku visel chlapec, byť zcela krátce, na bezpečnostních řemínkách, tudíž došlo k posunu těžiště pánve. Jestliže nemáte těžiště v pořádku, nedokážete držet stabilitu.  Aby dvouletý chlapec mohl chodit, postavil se na špičky, čímž změnil úhel pánve a byl schopný pohybu. Jakmile se zastavil, zeširoka se rozkročil. Když jsem po něm chtěla, aby si stoupl s nohama u sebe, předklonil se a padal dopředu. Naprosto nedokázal udržet rovnováhu.

Po několika měsících rehabilitací se nám společně s jeho maminkou, která s ním opravdu poctivě cvičila a dodržovala všechna moje doporučení, podařilo jeho stav zlepšit o šedesát procent.

Víc už jsem pro ně udělat nemohla, takže jsem jim doporučila lékařskou péči. Tam lékaři pokračovali v dalších rehabilitacích a chlapec několikrát absolvoval i pohybové lázně. Jak se s tím maminka a její chlapec popasovali dál, to bohužel nevím. Je to opravdu dávno, a já jsem je pak už ztratila z dohledu.

Děti často padají. Jednou z houpačky, jindy zase z prolézačky, zkrátka jsou to děti a my jsme nebyli jiní. Všímejte si, jak padají a jak se po tom chovají. Chodí stejně? Nebolí je hlava nebo v zádech? Občas se setkám s tatínkem, který na mě zavrčí: „Je to děcko, jak ho může bolet hlava?!“ MŮŽE !  A despotický otec, který si myslí, že maminka dítě rozmazluje a žere mu ty jeho výmluvy na bolesti, aby se vyhnulo nějakým povinnostem, dítěti rozhodně nepřidá. A nepřidají mu ani hádky v rodině, které k tomu nutně vedou.

Občas potkávám v hromadné dopravě školky, které jedou někam na výlet. Upřímně jsem zděšená, kolik takto malých dětí chodí po špičkách nebo si na vlastní špičky šlapou.

Většina našich dětí má špatné pohybové návyky. Někdy chodím do školek, kde vedu cvičení pro děti. Když jsem po nich chtěla, aby udělali předklon a dotkli se rukama podlahy, z 58 dětí to udělala jenom jedna dívenka. Byla mongolské národnosti a dělala balet.

Někdy si povíme, jaké katastrofální následky může mít takový špatný pohybový vzorec pro dospívající děti. V poslední době to řeším opravdu až moc často. Proto také průběžně připravuji kurzy s názvem Život bez bolesti (nácvik správného pohybového vzorce), kde zájemce učím, jak správně sedět, chodit či stát nebo jak používat lopatky jako prevence migrén.

 

Přeji Vám krásný den.