Close

Léky ovlivňují i naše sluchové ústrojí – 2. část

Léky proti bolesti jako příčina ztráty sluchu

V některých výjimečných případech mohou způsobit zhoršení sluchu také antikoncepční pilulky. Důvodem jsou některé substance obsažené v pilulkách, které mohou zvyšovat riziko trombózy, tj. tvorby krevních sraženin. A právě trombózy někdy zanášejí tkáň v uších – a člověk najednou slyší hůře nebo dokonce zcela ohluchne. Ohroženy jsou především ženy s genetickou dispozicí a kuřačky. Ty by měly raději zvolit nehormonální antikoncepční metodu.

 Betablokátory působí nejen na srdce

Léky používané proti vysokému tlaku nepůsobí jen v krevním oběhu, nýbrž také v nervovém systému. Mohou tlumit činnost střev a snižovat srdeční tep.

Může se stát, že budou způsobovat špatné prokrvení vnitřního ucha. Kdo musí tyto léky užívat, může už po letech nezávadného užívání zaznamenat sluchové potíže.

Diuretika smršťují ušní buňky

Na vysoký tlak nebo srdeční slabost se často předepisují tzv. diuretika (způsobují odvodnění organismu).  Někdo je ovšem užívá i na hubnutí, protože rychle zbavují tělo vody. Vedlejším účinkem i zde může být zduření tkáně ve vnitřním uchu. Sluchová vlákna se mohou smrštit nebo dokonce odumřít.

A PROTO VŽDY ČTĚTE PŘÍBALOVÉ LETÁKY!

Tak zase příště 🙂